Özlediğimiz geceler

Şu sıralar pandemi dolayısıyla her işimizi evden yapıyoruz, evden minimum düzeyde çıkabildiğimiz bu zamanlarda zaman kavramı yavaş yavaş yitirilmiş olsa da bu her zaman böyle sürmeyecek umuyorum. Haftanın tüm yorgunluğunu hissedebileceğimiz, sabahları işimize okulumuza yetişmek için erkenden kalkacağımız zamanlar, sonra yine o yerlerden yorgun argın evimize döneceğimiz günler yine gelecek.

Şimdi bana çok uzaktaymış gibi gelen o haftalık karmaşada benim en çok sevdiğim zamanlar cuma akşamları oluyordu. Hiçbir şey yapmak zorunda olmadığım o haftasonuna, kendime ayıracağım vakite gireceğim gün gibi görüyordum cuma akşamlarını. Genelde arkadaşlarımla buluşmak için cuma gecesi sözleşir veya yalnız olacaksam yiyecek bir şeyler alarak veya özel bir film seçerek özenle geçirirdim cuma gecesini.

Cuma geceleri sizin için ne ifade ediyor veya siz de böyle haftanın yorgunluğunu bu günden mi çıkartıyorsunuz merak ediyorum. Bir cuma gecesi olmasa da hep beraber geçirmeye hasret kaldığımız günlerin hatırına günümün sonundan bu yazıyı okuyan herkese tekrar merhaba.

Bu cuma gecesi konusunu İsveçlilerin bir gelenek haline getirdiğini biliyor muydunuz?

Fredagsmys olarak geçen bu ifade “cozy friday” gibi bir anlama sahip. Genel olarak cuma akşamları sevdiğiniz kişilerle beraber evde, rahatça giyinerek ve güzel yemekler yaparak çeşitli sakin etkinliklerle vakit geçirmek olarak tanımlanıyor. Bu zamalarda telefonlara, maillere ve iş konuşmaya da bir mola veriyorlar aynı zamanda.

Aslında ne var bunda, isim koymaya gerek mi varmış gibi düşünebilirsiniz. Yine de hayat karmaşası içinde bazen bize basit gelen şeyler bile unutulabiliyor, yavaş yavaş gözden kaçabiliyor. Bu tarz şeyleri sanki gelenekmiş gibi yaparak hayatın içinde kısa molalar vermek bana eğlenceli geldi. Acaba İsveçli miyim diye düşündüm hatta:).

Sonra aslında işin cuma gecesinde olmadığını asıl istediğim şeyin arkadaşlarımla, benim için gerçekten özel olan insanlarla mutlu ve özgür zamanlar geçirmek olduğunu anladım. Benim için ideal fredagsmys, beraber zaman geçirmek istediğim insanlarla planlar yapıp aynı evde beraber yemek yapmak, aynı masaya oturmak, beraber oyun oynamak veya film izlemek ve bolca gülmek şeklinde olurdu.

Bunun bir cuma gecesi olması da şart değil sanırım bu plan için her günü fredagsmys ilan edebilirim.

İşte bu yazının sonuna cuma gecenizi daha konfrolu ve sakin geçirmeniz için bir kitap, bir şarkı, bir film ve bir de beğendiğim bir siteyi bırakıyorum.

Umarım çok yakında hayal ettiğimiz bu cuma gecelerine kavuşuruz…

Kitap: https://www.goodreads.com/book/show/12284275-her-yerden-ok-uzakta?ac=1&from_search=true&qid=kM3EJoFSjP&rank=1

Şarkı: https://open.spotify.com/track/7d5Zc8Tb8Y6IvGAuJB6uWP?si=Wnt5t0XvRmePsNYs_st5ug

Film: https://letterboxd.com/film/a-short-film-about-love/

Site: https://www.joelmeyerowitz.com/

Yazı oluşturuldu 17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.