Kahve kokulu bir günüm

Herkesin evlerine kapandığı bir akşamdan merhaba,

Ne kadar garip, olağan dışı günler değil mi? Özgürlüklerimiz, hayatlarımız kısıtlandı, her şey isteğimiz dışında bir şekilde ilerliyor. Biliyorsunuz ki pandemi nedeniyle ikinci kez kısıtlamalar genişletildi. Artık hafta sonları dışarı çıkmak tamamen yasak. Bir taraftan bu yasakların yerinde olduğunu düşünsem de eğer baştan bu kadar serbest bırakılmasaydı ve daha açık bilgiler verilebilseydi salgının daha iyi kontrol altında tutulabileceğini düşünüyorum.

Hastalığı ağır geçirebileceğimiz gibi hafif geçirsek bile kullanılan ilaçların yan etkilerine baktığımızda (eğer bu hastalığı herkes geçirecekse bile) en son aşamaya kadar hasta olmadan gelebilmek bence çok önemli. Öyle ya da böyle şu an bize düşen hem bedensel hem de psikolojik sağlığımızı koruyabilmek. Ben de bunun için en çok zaman geçireceğim evimi olabildiğince sevebileceğim, içinde yaşanılacak bir yere çevirmeye karar verdim.

Bana kalırsa bir evi daha sıcak, daha huzurlu bir alana dönüştüren şeylerden biri de kahve kokusudur. Mutfaktan gelen o taze demlenmiş filtre kahve kokusu ve odadan yükselen Mazzy Star’ın o melankolik melodileri eşliğinde beni saran sessizlik ve yalnızlıkla beraber başa çıkmayı düşünüyorum bu karantina haliyle. Artık o an ne yapacaksam yazacak mıyım, ders mi çalışacağım veya okuyacak mıyım istediğim her şeyi huzurla yapabilirim. Bakın işte karantinadaki bir günümüz bitti bile. Bu benim sağ kalabilme planım.

Kahveden bahsetmişken, kahve yapabilmek bir sanat bence. O kokunun daha güzel olması için uğraşıp daha lezzetli bir kahve ortaya koyabilmek, tüm o kahve ekipmanları bana çok etkileyici geliyor. Sanki biri için sabırla yapılan bir bardak kahveyle , biraz huzur da ikram ediyormuşum gibi hissediyorum. Bunun için kahve yapımını öğrenmeyi kafama koydum. Biraz araştırınca da bu konunun ne kadar derya deniz olduğunu gördüm. Çekirdek çeşitleri, farklı demleme yöntemleri derken ben hala minimum düzeyde bilgiye sahibim. Sonra düşününce madem çok hevesliyim hem bir ek gelir olsun diye hem de kahve yapımını öğrenmek adına bir yerde çalışmayı düşündüm fakat şu durumda pek mümkün de olmadı.

Yine de temel bir şeyler öğrenebileyim diye küçük bir workshopa da katıldım birkaç ay önce . Öğreneceksem en iyi yerinde öğrenirim diye. Hem seçtiğim bir kahveyi kendim yaptım hem de genel bilgiler öğrenerek farklı çeşitlerde kahve yapımlarını da gözlemlemiş oldum. Bu workshoptan sonra herhangi bir yere gidip oturduğumda menüden bir şeyler seçmenin kolay olduğunu ama iş kendi kendime yapmaya geldiğinde içeriğinde ne olduğunu bile bilmediğimi fark ettim.

Fotoğraf: Sıla Sığırlı

Bu sebepten bugün size kahve nasıl demlenir, çekirdekler çeşitleri nelerdir bunlara girmeden sadece yapılışlarına göre kahveler nasıl birbirinden ayrılıyor bundan bahsetmek istiyorum.

YAPILIŞLARINA GÖRE KAHVE TÜRLERİ

1- Espresso

https://www.kahve.com/blog/etiket/espresso

Eğer koyu kahve seviyorsanız espresso tam size göre ! İnce çekilmiş kahvenin belli bir oranda basınç ve yüksek sıcaklığa maruz bırakılmasıyla elde edilen tüketimi de hazırlanması da hızlı kahve türüdür. Genellikle içtiğimiz kahvelerin hepsi espresso üzerine farklı oranlarda su ve süt koyularak hazırlanıyor. Türk kahvesine benzer minik fincanlarda servis edilir fakat telvesi yoktur, üzerinde az bir köpüğü bulunur.

2- Filtre Kahve

https://herzundblut.squarespace.com/blog-1/friday-drinks-baileys-pumpkin-latte

Orta çekilmiş kahvenin kağıt veya metal filtreden geçirilip yavaş yavaş süzülmesiyle elde edilir. Tercihe göre sütlü, kremalı, şekerli tüketilebilir.

3-Americano

https://www.jamieoliver.com/features/the-ultimate-coffee-guide/#UphvEw1O21JbJ4sj.97

Americano da yine espresso gibi koyu kahve sevenler için başka bir tercih. İkinci dünya savaşı sırasında espresso ile tanışan Amerikalılar, bu sert kahveyi üzerine su karıştırarak tüketmeyi tercih etmişler, kahve çeşidinin adıda buradan geliyor. Bir veya iki shot espresso üzerine kaynar su eklenmesiyle hazırlanan kahve türüdür.

4-Latte

https://www.jamieoliver.com/features/the-ultimate-coffee-guide/#UphvEw1O21JbJ4sj.97

Cafe Latte, yumuşak içimi nedeniyle kahve ile arası olmayanların bile hemen seveceği bir kahve çeşidi. Tek yada iki shot espresso üzerine süt eklenmesi ile hazırlanır. İsteğe bağlı olarak süt köpüğü de eklenebilir. En çok karıştırılan bir başka çeşit olan Cappuccino”dan daha az köpüklü olmasıyla ayrılır.

5- Cappuccino

https://www.jamieoliver.com/features/the-ultimate-coffee-guide/#UphvEw1O21JbJ4sj.97

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Cappuccino, Latte’nin hemen hemen aynısı sadece daha az sütlü ve daha fazla köpüklüsüdür. İçindeki espresso, süt ve süt köpüğünün hacimleri birbirine eşittir. Bu minik workshop etkinliğinde ben de Cappuccino yapmayı seçtim ve yapılış tarzından anladığım kadarıyla Cappuccino’nun süt köpüğünün Latte’ye göre çok daha kıvamlı olması da fark ettiğim bir başka farklı özellik.

Fotoğraf: Sıla Sığırlı/ İlk kez espresso makinesi kullanarak yaptığım kahve

6- Affogato

Fotoğraf: Three Colors:Blue

Three Colors: Blue filmini izleyenler bu sahneyi hatırlar. Direkt aklıma nasıl dondurma erimiyor tarzı sorular gelmişti ve hemen bu çeşidi denemek istemiştim. Genellikle bir top vanilyalı dondurma üzerine iki shot espresso dökülmesiyle hazırlanır.

7-Flat White

https://www.jamieoliver.com/features/the-ultimate-coffee-guide/#UphvEw1O21JbJ4sj.97

Benim gibi sütlü kahve içmesini seviyor ama çok fazla kahve içiyorsanız bir taraftan da ek kalori çıkmasın istiyorsanız Flat White gibi daha az sütlü olan kahveleri tercih edebilirsiniz. Latte’den daha küçük bardaklarda servis edildiği için içindeki süt miktarı daha az ve süt köpüğü bulunmuyor.

8- Cortado

https://c4.staticflickr.com/8/7182/13903264101_3dbe149df0_b.jpg

Espresso üzerine asitliğini düşürmek için süt yerine süt köpüğü eklenen kahve çeşididir. Aşağıda bahsedeceğim Macchiato’dan farkı kullanılan sütün biraz daha soğuk ve yoğunluğu da Latte ile aynıdır.

9-Macchiato

https://www.jamieoliver.com/features/the-ultimate-coffee-guide/#UphvEw1O21JbJ4sj.97

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı insanlar espressolarında ufak bir süt dokunuşunu seviyorlar. Macchiato da kahvesini bu tarz sevenler için ideal. Tek yada iki shot espresso üzerine ufak bir miktar süt köpüğü eklenerek adının İtalyanca anlamıyla uyumlu olarak yani küçük bir benek oluşturarak servis edilir.

10-Mocha

https://www.jamieoliver.com/features/the-ultimate-coffee-guide/#UphvEw1O21JbJ4sj.97

Acı kahve içmek istemeyen ve kahvesinde tatlı aromaları sevenler için ideal bir tercih Mocha. 2 shot espresso, 2 shot çikolata şurubu veya sıcak çikolata tozu ve süt köpüğü ile hazırlanıyor. İsteğinize göre de çeşitli şuruplarla birçok farklı çeşidi elde edilebiliyor.

Küçük bir not

Kısaca bildiğim şeyleri özetlemeye çalıştım yukarıda, bu konu hakkında bilgi sahibi oldukça farklı başlıklara da değinmeyi düşünüyorum çünkü kahve benim için vazgeçilmez bir şey. Umarım bu bilgiler de size yardımcı olmuştur. Sözlerimi bitirmeden de eğer sizinde kahveye merakınız varsa şu kitabı size önermek istiyorum.

Görüşmek üzere.

https://www.goodreads.com/book/show/51150310-kahve-topraktan-fincana ac=1&from_search=true&qid=GprO7gb1gM&rank=2

Yazı oluşturuldu 19

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.