Hayatın karanlık, mutsuz ve yalnız anlarının fon müziği: Tindersticks

Hayatın karanlık, mutsuz ve yalnız anlarının bir fon müziği var mıdır sizin için? Benim için bu tanıma uyan Tindersticks grubunun şarkıları. Sabahın ilk ışıklarında yapayalnız oturmuş beklemeye, hissetmeye, yağmurda ıslanmaya veya kalabalıklar içinde yalnız kalmaya benzer şarkıları bu grubun.

Kimmiş bu grup derseniz Tindersticks 1992 yılında Asphalt Ribbons adıyla İngiltere’de kurulmuş bir müzik grubu ve kısa zaman sonra Tindersticks ismini almışlar. Grubun şarkıları sanki yirmi kişilik bir orkestra tarafıdan çalınıyormuş gibi hissettirse de toplam altı kişiden oluşmakta ve benim en çok ilgimi çeken karizmatik sesiyle solistleri Stuart A. Staples tabii ki.

https://www.last.fm/music/Tindersticks/+images/182511964f6a430493e250af46bed553

Popüler kültüre göre kendi müzik zevklerinden ödün vermeme düşüncesiyle çıktıkları yolda ilk albümleri 1993 yılında çıktı. Sanki elime bir kadeh almışım da rahatlatıcı müziğin beni alıp her albümde başka dünyalara götürmesine izin veriyorum gibi bir his bırakıyor bende bu grup. Eğer şarkıların sözlerine kulak verirseniz, anlamlarının güzelliği kadar altlarında acıklı hikayelerde barındırdığını fark edebilirsiniz. Örneğin “My Sister” şarkısı gibi.

Claire Denis’in filmi “nenette et boni” nin soundtracki için yaptıkları çalışmalardan sonra grup, üçüncü albümleri “Curtains”ın hazırlıklarına başladı. 16 parçadan oluşan albüm curtains benim şahsen favorimdir. Mutlaka baştan sona dinlenmelidir zaten insan daha sonra kopamıyor. Ayrıca Tindersticks yine bir diğer Claire Denis filmi olan “trouble every day” için şarkı da yapmıştır.

” every breath you blew,ı was runnin’ to inhale “ demişlerdir (Tonight) Are You Trying To Fall In Love Again şarkısında.

Tindersticks’in sahne şovları da çok özeldir. Bunda grubun sahne şovlarında albümlerinde yarattıkları performansı eksiksiz yerine getirebiliyor olmasının etkisi de büyüktür. Grubun canlı performansını izleme imkanı bulan bir seyirci; Tindersticks’i izledikten sonra birçok kişinin hatta erkeklerin bile ağladığını söylüyor. Grup birçok kez Türkiye’de konser de vermiş, eğer bir imkanım olursa mutlaka canlı izlemek istiyorum bu sanatçıları. Fakat okuduğuma göre grup 2005 yılında kısmen yollarını ayırmış yine de müzisyenler hala Stuart’a solo performanslarında enstrümanlarıyla eşlik etmektedirler.

Hafif buruk ve sanki kırılgan bir sesin, insanın içini titreten gitar tınılarının ve aşıksanız sizi ağlatabilecek, değilseniz hemen aşık olma isteği uyandıracak müthiş güzel şarkı sözlerinin ve şarkıların sahipleri hakkında bir müzik eleştirmeni şöyle demiştir :  “kör kuyularda merdivensiz kalmışlar için söyler Tindersticks.”

Ben de sizin için sevdiğim Tindersticks parçalarından bir liste yaptım ve aşağıya koydum. Merak ederseniz bakabilirsiniz.

Umarım seversiniz.

Kaynak :  http://www.radioeksen.com/biyografiler.asp?b=61, https://tr.wikipedia.org/wiki/Tindersticks

Yazı oluşturuldu 17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.