Biraz kitap sohbeti

  Bazılarına göre en güzel koku kahve kokusu, bazılarına göre deniz kokusu… Benim için hangi koku en güzel karar vermek çok zor fakat yine de en güzel kokulardan birisi olarak kitap kokusunu sayabilirim.

  Kitap okuma alışkanlığımı nasıl kazandım, kitap okumaya nasıl bu kadar meraklı biri oldum gerçekten hatırlamıyorum. Siz neden kitapları seviyorsunuz veya nasıl kitap okumaya başladınız hatırlayabiliyor musunuz? Bu benim için hep bir merak konusu olduğu için soruyorum size. Bazen anne babalar çocuklarına bin bir uğraşla bu alışkanlığı kazandırmaya çalışır, ben ise daha okumayı öğrenmeden önce babamdan hediye olarak dergi istediğim zamanları hatırlıyorum. Yine de direkt olmasa da kendi ailem bu konuda önemli bir etkiye sahipti sanıyorum. Her ne kadar ben büyürken çok kitap okumasalar da eskiden çok fazla kitap okuma alışkanlıkları olduğu için büyük bir kütüphaneye sahiptik. Ben de çocukken hep o kitaplara bakar , tek tek raftan indirip kendi kendime düzenlerdim. Herhalde kitapların eski oluşu, birçok kitabın raflarda duruyor oluşu ve belki de en önemlisi annem veya babam tarafından okunmuş olduklarına dair izler bende ilerleyen zamanlarda kendi kitaplığımı kurma konusunda bir isteğe dönüştü.

Aslına bakarsanız çok yakın bir zamana kadar ısrarla çocuk kitapları okuyan biri olarak, içeriği daha ağır kitapları okumaya üniversite yıllarımda başladım. Bu bana hep biraz komik gelmiştir ama çocuk kitaplarının fantastik kurgularından bir türlü çıkamıyordum. Fakat seneler içinde bir baktım ki artık benim de kendime ait bir kitaplığım var. Bu beni gerçekten çok mutlu etti, belki de ev içinde en çok huzur bulduğum ve bana ait hissettiren yerdir benim kitaplığım. Bu nedenden arkadaşlarımın ve yeni tanıştığım insanların kitaplıklarını, okuduğu şeyleri merak eder dururum. Ayrıca bu merakım bana son zamanlarda yeni bir alışkanlık da kazandırdı. Bazen yeni yerler keşfetmek istediğimde İstanbul’daki kenarda köşede kalmış, daha önce gitmediğim ve bilmediğim sahafları ziyarete gitmeye başladım. Henüz çok fazla yeni yerler keşfedip, ziyaret etmeye vaktim olmasa da gittiğim yerlerden epey keyif aldım. Bu yüzden bu yazımda da sizinle daha önce gittiğim ve birkaç tane de listemde olan sahafların bir listesini paylaşmak istedim.

Hazırsanız ilkinden başlayayım;

1- Arşiv Sahaf

Dereboyu Caddesi Dere Çıkmazı Sokak 20/5, Ortaköy İstanbul | 0212 227 40 76 | https://www.facebook.com/naim.ortakoy/

Sahaf Naim Dikli, 30 senedir sahaflık yapıyor ve “herkes iyi olduğu işi yapıyor, bizim de en iyi olduğumuz iş kitap okumak” diye açıklıyor. Kendi de büyük bir kitap koleksiyonuna sahip olan Naim Bey, sadece kitaplar hakkında değil birçok konuda sıcak sohbet edebileceğiniz , bu işi aşka dönüştürmüş birisi. Her telden kitaplarıyla sizi karşılayan bu sahafa bu nedenle listemde ilk sırayı verdim.

2- Simurg Kitabevi & Sahaf

Kalyoncu Kulluğu, Kalyoncu Kulluğu Cd. No:13, Beyoğlu / İstanbul | 0212 292 47 47
simurg.com.tr

Muhtemelen İstanbul’da en eski sahaflar denilince akla gelen ilk isimlerden biridir Simurg. 1988’den beri hizmet veren Simurg’u , sahibi İbrahim Yılmaz bir geleneğin adı olarak anlatıyor. Müdavimleri ise akşamüzeri saatlerindeki sohbetler; kurulan meclisler, içinlen çaylar… öğrenilen tonlarca bilgi, Coşkun abi’nin güler yüzü, İbrahim bey’in en bulunmaz kitapları bile bulma çabası, cimcime ve diğer tüm kedileriyle oyun oynama fırsatı, yapılan dedikodular, bakılan -ve tabii alınan- güzel kitaplar ile tanımlıyor. Pek çok ünlü ismin favorileri arasında olan bu sahaf, en eski kitapları bile halen bulabileceğiniz bir nokta.

3- İmge Sahaf

Güneşli Bahçe Sok. 41/A Kadıköy / İstanbul | 0216 449 3964 |  imgesahaf.com

En bilindik pasajlardan olan Akmar Pasajı’nın biraz yukarısına çıktığınızda İmge Sahaf’ı bulabilirsiniz. Kendi internet sitelerinde ellerinde bulunan kitapların ve nadide eserlerin fiyatlarını görmeniz mümkün. Dışarıdan küçük görünse de dükkanın içine girdiğinizde gördüğünüz raflar dolusu kitap gerçekten şaşkınlık yaratıyor. Ellerinde her türlü değerli ve nadir eserler bulundumakta ve sinemadan psikolojiye, arkeolojiden çok çeşitli bilimkurguya her türlü Türkçe kitap, Osmanlıca edebiyat, tarih kitapları ve Osmanlıca dergi ve gazeteler gibi farklı dönemlerden size geniş bir yelpaze sunmaktadır.

4- Diyojen Sahaf

Vişnezade Mahallesi, Şair Nedim Caddesi, 53/A, 34357 Beşiktaş/İstanbul
| https://www.instagram.com/diyojensahaf/?hl=tr

Beşiktaş’ın son zamanlarda popülerleşmeye başlayan Şair Nedim caddesinde yer alan bu rekli dükkan daha önünden geçerken sizi içeri davet ediyor. Bu yukarıda gördüğünüz yeşil binanın hemen çaprazında hemen ikinci dükkanları da mevcut. Sahaf olmasının yanında Beşiktaş’ın kalabalığından sizi uzaklaştıran iç dekorasyonu beni kendine hayran bıraktı. Oturup kahve içerek, kitapları karıştırabileceğiniz minik ve sakin bir yer burası.

5- Sahaf Turkuaz

Gazeteci Erol Demek Sokak, Erman Han, No 5, Kat 3, Daire.7 Beyoğlu / İstanbul | 0212 245 4588 | https://www.sahaf-turkuaz.com/Anasayfa

2001 yılında Emin Nedret İşli ve Püzant Akbaş tarafından kurulan bu sahaf o günden bu güne birçok araştırmacı için uğrak bir nokta olmuş. Kaliteli ve geniş arşiviyle Beyoğlu’nda önemli bir kültür noktası. Birçok farklı dilde kaynağa ev sahipliği yapan Sahaf Turkuaz pek çok araştırma merkezine de referans kitaplar sağlamaktadır. 

5- Barış Kitapevi & Sahaf

Mühürdar Cd. No:71 Moda / İstanbul  | 0216 414 07 75 | http://www.barissahaf.com/

1960’lı yıllarda Beyazıt Sahafla Çarşısı’ndaki bu sahafın el değiştimesiyle, bu zamanın Barış Sahaf’ı ortaya çıkmış. Bu sahafta da Osmanlıca, Yunanca, Ermenice, İbranice ve Karamanlıca gibi birçok dilden eserleri bulabilmeniz mümkün. Bunun yanında kimlikler, eski evraklar, fotoğraflar ve hatıratlar da alınıp satılıyor.

6-Gezegen Sahaf

Kamer Hatun, Hamalbaşı Caddesi, No:16 /A, 34435 Beyoğlu| 0212 293 948
|bilgi@gezegensahaf.com

Özellikle hafta sonu yaptıkları müzayede etkileri çok sayıda meraklıya hitap ediyor. Karantina dönemi sürecinde yaptıkları gece mezatları ile güzel kitaplar yine sevenlerle buluşturmaya da devam ettiler. İlgilenenler için bu da youtube linki : https://www.youtube.com/watch?v=b5rMT3zP1gg&feature=youtu.be

7-Gezgin Kitapçı

Çimen Sk. 42-60, İnönü, 34373 Şişli/İstanbul | 0532 241 08 65| sahafgezgin@gmail.com

Çok kişinin bilmediği Gezgin Kitapçı , Elmadağ’da bulunan bir kitapçı / sahaf ve kitap dışında eski oyuncak, antika malzeme, tablo, kartpostallar da bulunuyor. Ayrıca pikap, plak ve tablolar da bulmak mümkün. Bununla beraber özellikle “nadirkitap” sitesi üzerinden gönderdikleri ürünlere gösterdikleri ilgiye de ayrı parantez açmak lazım. Kitabı “ikinci eldir, olur böyle şeyler” deyip göndermeyen, içindeki çizik-yırtık vs. hakkında alıcıyı bilgilendiren bir yerdir burası.

8- Yolda Sahaf

Rasimpaşa Mahallesi, Yavuztürk Sokak. No: 8/A, 34716 Kadıköy/İstanbul | https://www.instagram.com/yoldasahaf/?hl=tr

“Daha okunacak çok kitap, gidilecek çok yol var”  düşüncesiyle ortaya çıkmış bu sahaf Kadıköy’ün Yel değirmeni’nin en sevilen sahaflarından biri.Sıfır kitapların da satışının yapıldığı dükkan özellikle ikinci el kitap konusunda da adeta bir cennet.

9- Nigar Sahaf

Caferağa, Dr. Esat Işık Cd. 18/A, 34710 Kadıköy/İstanbul |(0216) 338 47 44 | sahafnigar@gmail.com

Adını sahibi olan Asuman Bektaş’ın anneannesinden alan bu sahaf 1994 yılından beri faaliyette. Verdiği bir röportajda kendisine tek kadın sahaf olduğu hatırlatıldığında, bunu kabul etmeyip bu işi eşleriyle beraber birçok kadının yaptığını ekliyor. Asuman hanım kitaplara gençliğinden beri çok meraklı olduğunu ve eski yazı ve notları anlayabilmek adına Osmanlıca öğrenmeye başladığını anlatıyor. Birçok değerli kitap koleksiyonu bulunan Asuman Hanım’ın ayrıca kaliteli bir plak koleksiyonu da bulunmakta.

Siz de Nigar Sahaf’ın kitap kokulu atmosferini koklamak, Asuman Hanım’la sohbet etmek ve kedisi Kara’yı sevmek isterseniz bu kaliteli sahafı ziyaret edebilirsiniz.

Benim sahaf deneyimim

Normalde adını bilmediğim , daha önce duymadığım bir kitabı almak biraz tedirgin ediyor beni. Bu şekilde sahaf sahaf gezerek, hiç bilmediğim kitapları elime alıp biraz okuyarak acaba ilgimi çeker mi diye karar vermeye çalışarak bu tedirginliği biraz olsun üzerimden atmaya çalışıyorum. Açıkcası kendin bir kitap keşfetmek çok daha güzel ve farklı bi duyguymuş. Kitap keşfetmekten kastım, daha önce adını bilmeden, yorumları okumadan öylesine kendimiz karar vererek. Bu nedenle bu en son bulduğum kitap benim için ayrı bir değerlidir. Antoine Laurain’den Kırmızı Defterli Kadın, tam da tesadüfler, rastlantılar hakkında düşündüğüm bir dönemde elimin altında belirdi.

Kitap bir hırsızlık sonucu çantasını kaptıran ve ağır yaralanan Laure’nin çantasını tesadüf eseri bulan Laurent’in sanki olacak da olmayacakmış gibi görünen bir aşkın peşinden sürüklendiği bir hikaye.

Bazen ya Laurent o çantayı bulmasaydı veya sahibini merak etmeseydi diye düşünürken buldum kendimi ve çoğu zaman dönüp acaba ben de böyle şeyleri kaçırmış olabilir miyim diye sorguladım. Tabii bunu hiçbir zaman bilemeyiz önemli olan önümüzdeki fırsatları ve karşılaşmaları değerlendirebilmek. Çünkü sadece bir kez yaşıyoruz ve o insanla sadece bir kere karşılaşabiliriz diyorum ve kitaptan bir alıntıyla bitiriyorum.

Gerçekleşmemiş bir şeyin nostaljisi duyulabilir mi? Hayatımızın doğru kararı almadığımızdan neredeyse emin olduğumuz anları, ki onları “pişmanlıklar”ımız olarak adlandırırız, sandığımızdan daha tuhaf bir değişkene sahip olabilir ve bizi gizemli ve tatlı bir sarhoşlukla sarıp sarmalayabilir belki: mümkünlüğün nostaljisiyle.

Gelecek yazıda görüşmek dileğiyle.

Kaynaklar:

https://listelist.com/istanbul-sahaflar/, https://www.themagger.com/istanbul-sahaflar/

Yazı oluşturuldu 19

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.